Renk seçin:


Reklam
DOLAR: 5.27 TL
EURO: 5.95 TL

Hamilelikte hemoroide dikkat!

5 yıl önce
2.609 kez görüntülendi

Hamilelikte hemoroide dikkat!
Reklam

Uzmanlar, hamilelikte sıkça rastlanan rahatsızlıklardan birinin hemoroidler olduğunu belirtiyor.

Kadıköy Şifa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, “Gebelik döneminde vücuttaki kan miktarı yüzde 25 – 40 arttığından, toplardamar sisteminin basıncı direkt olarak artar. Büyüyen rahim, giderek toplardamar sistemi üzerine baskı yapacağından, hemoroid ve bacaklarda varis oluşumunu kolaylaştırır.” dedi.

Op. Dr. Levent Eminoğlu, anne adaylarının bedeninde meydana gelen değişikliklerin sonucunda ortaya çıkan hemoroidler hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Hemoroid dokusunun her insanda normalde var olan, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen yastıkçık mekanizma olduğunu belirten Eminoğlu, “Yastıkçıkları oluşturan damar yumağının şişmesi, sarkması, kanama ve ağrı yapması durumunda ise hemoroidal hastalık oluşur. Gebelik dönemi çeşitli nedenlerle hemoroid sorunlarının sıklaştığı veya başladığı bir dönemdir. Gebelik döneminde vücuttaki kan miktarı % 25 – 40 arttığından, toplardamar sisteminin basıncı direkt olarak artar. Büyüyen rahim, giderek toplardamar sistemi üzerine baskı yapacağından, hemoroid ve bacaklarda varis oluşumunu çok kolaylaştırır.” ifadelerini kullandı.

Gebelik döneminde artan progesteron hormonu ve damar duvarında gevşeme, rahatlama yaratarak, doğrudan hemoroid durumuna neden olabileceğini ifade eden Eminoğlu, şöyle devam etti: Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması kabızlığı tetikleyerek de hemoroid hastalığının oluşumuna katkıda bulunur. Gebelik döneminde en etkili önlem olarak su masajı, şişlik ve ağrı döneminde buzlu kortizon denenebilir. Kaşıntı ve kanamanın ön planda olduğu durumlarda ise, kortikosteroid içerikli pomatlar kısa süreli olmak üzere kullanılabilir. Nadir durumlarda ise, hemoroid memesi içinde pıhtılaşma oluşması veya ilaçla kontrol altına alınamaması durumunda cerrahi gerekebilir.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık